"Życie zgodnie z filozofią Slow Life & Garden - bez pośpiechu, w zgodzie z naturą"

W państwach Europy Zachodniej i w USA rozpowszechnia się filozofia Slow Life & Garden, w myśl której drogą do długiego, spokojnego i szczęśliwego życia jest zaprzestanie sprzeciwiania się naturze i jej prawom. Wiąże się to przede wszystkim ze zmianą stylu życia i przyjęciem innych priorytetów życiowych. W miejsce stresu, zaganiania, pogoni za pracą i pieniędzmi powinno wejść spokojne życie prowadzone w oddaleniu od miejskiego zgiełku - na wsi, na łonie przyrody, zgodnie z prawami natury. Niezwykle ważną rolę odgrywa w tym przypadku również właściwy sposób odżywiania - zdrowe jedzenie przygotowane z naturalnych rodzimych produktów.

Niemal każdy z nas ma w rodzinie kogoś, kto jeździ cyklicznie do sanatorium, by podreperować swoje zdrowie przez dwa lub trzy tygodnie.

W dzisiejszych czasach to nieuniknione i niewielu z nas nie będzie dostawało skierowań w przyszłości na tego typu wyjazdy. Są jednak też innego rodzaju turnusy rehabilitacyjne nad morzem. 
One są skierowane do osób niepełnosprawnych, umysłowo bądź ruchowo. Oczywiście dotyczy to różnego stopnia niepełnosprawności. Zdarzają się również turnusy w górach. One najczęściej dotyczą osób, które nie mają problemów z oddychaniem. Bo te nad morzem są wybierane zazwyczaj przez osoby chore na astmę. Jod doskonale wpływa na poprawę jakości oddychania oraz zwiększenie odporności ogólnej. 
Taki wyjazd może nam dobrze zrobić, nawet jeśli nasza niepełnosprawność jest minimalna. To zawsze nowe środowisko, nowi ludzie, inne bodźce, no i zabiegi rehabilitacyjne - a to już jest nie do przecenienia. Zwykle nas na nie najzwyczajniej w świecie nie stać, a tu mamy je w cenie pobytu. To ogromna korzyść dla naszego ciała i umysłu. Nie każdego z nas jednak stać, by w pełni opłacić sobie tego rodzaju wyjazd. Dlatego należy pamiętać, że są turnusy z dofinansowaniem z PFRON (czyli: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Należy się do nich zwrócić osobiście lub pisemnie i dowiedzieć, na jakiego rodzaju ulgi możemy liczyć. Pamiętajmy też, że opłata jest zróżnicowania między innymi od tego, czy w pokoju będzie łazienka lub od ilości osób. Zwykle lepiej wybrać pokoje wieloosobowe, zmusi nas to niejako do większej socjalizacji, a i nie będziemy towarzysko odstawać od pozostałych sanitariuszy.
 

Fotografie:

zdrowie

leczenie

rehabilitacja