Pomimo rosnącej świadomości zdrowotnej i faktu, że współcześnie wizyta u stomatologa raczej nie powinna kojarzyć się z bólem, wiele osób zgłasza się do dentystów wtedy, gdy jest już za późno na działania profilaktyczne i konieczne jest leczenie inwazyjne.
Do wizyty u dentysty skłaniają konkretne problemy z zębami lub przyzębiem, a przecież można by tych problemów uniknąć. Wystarczy tak niewiele: regularne przeglądy uzębienia i zabiegi profilaktyczne.
Regularne przeglądy stanu zębów
Czy są potrzebne? Większości z nas tak. Mikrouszkodzenia i niewielkie zmiany o charakterze próchniczym raczej trudno dostrzec samodzielnie nawet regularnie oglądając zęby w powiększającym lusterku. Jedynie inna osoba, do tego osoba dysponująca odpowiednimi narzędziami (czyli stomatolog) jest w stanie bardzo dokładnie ocenić stan zębów i tkanek przyzębia. Pozwala to na bardzo wczesne wykrycie zmian chorobowych i, o ile kontrola zostanie przeprowadzona odpowiednio wcześnie, na ustrzeżenie się przed inwazyjnym leczeniem.
Piaskowanie, czyli usuwanie osadów nazębnych
Osady gromadzą się na zębach cały czas. Usuwa je szczotkowanie (mycie zębów) i nitkowanie. Płyny do płukania jamy ustnej częściowo zapobiegają ich tworzeniu się, ale nie zawsze w pełni można samodzielnie zapanować nad tym zjawiskiem - bardzo szkodliwym dla zębów. Nieusunięty osad tworzy tzw. płytkę nazębną, która co prawda nie jest jeszcze kamieniem, ale i tak stanowi świetne siedlisko dla bakterii powodujących próchnicę i choroby przyzębia. Trudną do usunięcia płytkę najlepiej “zdejmie” sprawdzony wrocławski stomatolog w trakcie zabiegu zwanego piaskowaniem.
Skaling, czyli usuwanie kamienia
Kamień nazębny jest dużo poważniejszym zagrożeniem. Samodzielnie usunąć go nie sposób. Chronią się przy nim (na nim i pod nim) bakterie, co prowadzi do chorób zębów i dziąseł. Niektóre osoby, pomimo restrykcyjnej higieny jamy ustnej są szczególnie podatne na tworzenie się kamienia - w ich przypadku regularne wizyty w celu jego usunięcia są nieodzowne. O konieczności wykonania skalingu u innych osób powinni zdecydować stomatolodzy w trakcie wizyty kontrolnej.
O profilaktyce naprawdę warto pamiętać tym bardziej, że przeglądy są i tak z reguły bezpłatne, a zabiegi profilaktyczne kosztują znacznie mniej niż leczenie.