"Życie zgodnie z filozofią Slow Life & Garden - bez pośpiechu, w zgodzie z naturą"

W państwach Europy Zachodniej i w USA rozpowszechnia się filozofia Slow Life & Garden, w myśl której drogą do długiego, spokojnego i szczęśliwego życia jest zaprzestanie sprzeciwiania się naturze i jej prawom. Wiąże się to przede wszystkim ze zmianą stylu życia i przyjęciem innych priorytetów życiowych. W miejsce stresu, zaganiania, pogoni za pracą i pieniędzmi powinno wejść spokojne życie prowadzone w oddaleniu od miejskiego zgiełku - na wsi, na łonie przyrody, zgodnie z prawami natury. Niezwykle ważną rolę odgrywa w tym przypadku również właściwy sposób odżywiania - zdrowe jedzenie przygotowane z naturalnych rodzimych produktów.

Pomimo rosnącej świadomości zdrowotnej i faktu, że współcześnie wizyta u stomatologa raczej nie powinna kojarzyć się z bólem, wiele osób zgłasza się do dentystów wtedy, gdy jest już za późno na działania profilaktyczne i konieczne jest leczenie inwazyjne.

Do wizyty u dentysty skłaniają konkretne problemy z zębami lub przyzębiem, a przecież można by tych problemów uniknąć. Wystarczy tak niewiele: regularne przeglądy uzębienia i zabiegi profilaktyczne.

Regularne przeglądy stanu zębów
Czy są potrzebne? Większości z nas tak. Mikrouszkodzenia i niewielkie zmiany o charakterze próchniczym raczej trudno dostrzec samodzielnie nawet regularnie oglądając zęby w powiększającym lusterku. Jedynie inna osoba, do tego osoba dysponująca odpowiednimi narzędziami (czyli stomatolog) jest w stanie bardzo dokładnie ocenić stan zębów i tkanek przyzębia. Pozwala to na bardzo wczesne wykrycie zmian chorobowych i,  o ile kontrola zostanie przeprowadzona odpowiednio wcześnie, na ustrzeżenie się przed inwazyjnym leczeniem.

Piaskowanie, czyli usuwanie osadów nazębnych
Osady gromadzą się na zębach cały czas. Usuwa je szczotkowanie (mycie zębów) i nitkowanie. Płyny do płukania jamy ustnej częściowo zapobiegają ich tworzeniu się, ale nie zawsze w pełni można samodzielnie zapanować nad tym zjawiskiem - bardzo szkodliwym dla zębów. Nieusunięty osad tworzy tzw. płytkę nazębną, która co prawda nie jest jeszcze kamieniem, ale i tak stanowi świetne siedlisko dla bakterii powodujących próchnicę i choroby przyzębia. Trudną do usunięcia płytkę najlepiej “zdejmie” sprawdzony wrocławski stomatolog w trakcie zabiegu zwanego piaskowaniem.

Skaling, czyli usuwanie kamienia
Kamień nazębny jest dużo poważniejszym zagrożeniem. Samodzielnie usunąć go nie sposób. Chronią się przy nim (na nim i pod nim) bakterie, co prowadzi do chorób zębów i dziąseł. Niektóre osoby, pomimo restrykcyjnej higieny jamy ustnej są szczególnie podatne na tworzenie się kamienia - w ich przypadku regularne wizyty w celu jego usunięcia są nieodzowne. O konieczności wykonania skalingu u innych osób powinni zdecydować stomatolodzy w trakcie wizyty kontrolnej.

O profilaktyce naprawdę  warto pamiętać tym bardziej, że przeglądy są i tak z reguły bezpłatne, a zabiegi profilaktyczne kosztują znacznie mniej niż leczenie.

Fotografie:

zdrowie

stomatologia

implanty

protetyka